Milión na jedného europoslanca

Autor: Róbert Kašša | 26.5.2014 o 17:04 | Karma článku: 5,25 | Prečítané:  620x

Priatelia, máme za sebou eurovoľby a mnohí z vás si to ani nevšimli. Presnejšie 87 % z vás. Určite nechcem moralizovať, no čo ma zaujíma, je absolútna neschopnosť našich a euro (vlastne tiež našich) zákonodarcov. Neschopnosť použiť kalkulačku, absencia zdravého, sedliackeho rozumu a totálna neschopnosť pracovať s našimi peniazmi. 

Tak poďme počítať... s reálnymi číslami, toto nie je poker o zápalky! Toto sú peniaze nás všetkých! Volieb sa zúčastnilo 29 strán a každá mohla menovať svojho zástupcu do každej okrskovej volebnej komisie. Komisií bolo viac ako 6 tisíc. Honorár člena komisie predstavoval 42,92 eura. Keby každá strana menovala do každej komisie svojho zástupcu (29 x 6000), bolo by ich (členov) 174.000. A každý z nich by obdržal honorár 42,92 eura, čo by nás stálo 7 468 080 eur! Môže nás len tešiť, že politické strany medzi sebou nazbierali len 71 651 „ochotných“ zabiť za 42,93 eura túto slnečnú sobotu. Takže nás to stálo „iba“ 3 075 260 eur. Netešte sa zbytočne... Štatistický úrad SR nasadil do volieb 1 200 pracovníkov a sumu radšej nezverejnil. Čo to znamená v praxi? Jeden člen komisie spočítal dohromady ani nie 8 platných hlasov. Jeden pracovník Štatistického úradu „nahodil“ do počítača výsledky piatich volebných komisií. A napriek takémuto super štábu sa výsledky dozvieme až 25 hodín po skončení volieb! Klopete si na čelo? Pozor, aby ste si nevyklopali v hlave dieru! Suma sumárum, ak spočítame náklady štátu na voľby, náklady politických strán na reklamu svojich kandidátov (z väčšej miery platenú z príspevkov štátu, čo znamená, že z našich daní), dostaneme sa na čiastku približne milión eur na jedného zvoleného europoslanca.

Čo dodať na záver? Ak vám hociktorý politik povie, že na niečo nie sú peniaze - neverte mu ani pol slova! Peniaze sú a nie je ich málo, len sa doslova rozhadzujú. Stačila by kalkulačka a trochu sedliackeho rozumu. A zmeniť pár zákonov. Možno spojiť pár volieb do jedných. Ale to by sme asi od nich chceli veľa. Veď musia „stíhať“ sedieť v parlamente, riadiť krajské mestá, byť členmi v dozorných radách...
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Blaha sedel celkom sám. Takto vyzerala konferencia Smeru

Delegáti Smeru hlasovali. Nikto nebol proti.

KOMENTÁRE

Fico preháňal, aby sa stal nenahraditeľným

Cesta Smeru už nie je treťou cestou, ale vraj dramaticky jedinou.

ŠPORT

Lídrom Bory na Tour de France bude Čech, Sagan zabojuje o zelený dres

Leopold König pôjde na Tour so Saganom.


Už ste čítali?