Komenský sa v hrobe obracia...

Autor: Róbert Kašša | 28.3.2014 o 8:33 | (upravené 28.3.2014 o 8:45) Karma článku: 7,53 | Prečítané:  1262x

Dúfam, že mi to učiteľky aj učitelia škôl, ktorých zriaďovateľom je mesto Žilina, odpustia, ale podľa mňa neexistuje pre vykreslenie ich súčasnej situácie trefnejšie prirovnanie ako „hon na čarodejnice".

Na macošské správanie zriaďovateľa si už zvykli, veď už roky dostávajú iba tabuľkové platy, ktoré nedosahujú ani úroveň priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Aby toho však nebolo málo, nad ustanovizne, v ktorých vychovávajú naše deti, „zavesilo" mesto Damoklov meč racionalizácie. Rušenie, zlučovanie a elokovanie sú v súčasnosti na mestskom odbore školstva najčastejšie používané slová. Kvalita  výchovno-vzdelávacieho procesu, dosiahnuté výsledky škôl a jasná stratégia smerovania školstva spojená s logikou sú naopak pojmy, ktoré úradníci na meste tvrdošijne odmietajú. Dookola vyrábajú účelové tabuľky dokazujúce zlé hospodárenie na školách. Nútia školy prepúšťať a zároveň robia rozhodnutia, ktoré riaditeľom zakazujú aspoň trochu učiteľom prilepšiť preplatením reálne odučených nadčasov. Začína mi to pripomínať stredovek, aj keď spôsob upaľovania sa značne zmodernizoval. Žilinský učiteľ (vo všetkej úcte) je však asi naozaj čarodejník. Hoc, „prikovaný" na hranici, ešte stále cíti zodpovednosť voči deťom a ich rodičom a s vypätím všetkých síl bojuje s plameňmi mašinérie úradnej moci. Dokedy však vydrží,  kým skutočne nevyhorí? Možno ste si, zaujatí prezidentskými voľbami, ani neuvedomili, že dnes je Deň učiteľov. Skôr ako zajtra odvolíte, skúste sa zamyslieť, čím by sme našim žilinským učiteľom vedeli pomôcť. Veď aj hlavu štátu musel niekto učiť.

P. S.: Komenský sa v hrobe obracia a my veríme, že bude lepšie...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?